piątek, 5 września 2014

Lukier królewski ( Royal Icing )

0


Lukier królewski jest najczęściej wykorzystywany w dekoracji ciasteczek ale również i ciast. Można przygotować go na dwa sposoby wykorzystując surowe białka jaj albo kupne sproszkowane białka czyli meringue powder. Ja swój lukier przygotowałam wykorzystując kupne sproszkowane białka. Do dekoracji potrzebne są dwie gęstości lukru: bardzo gęsty lukier do obrysowania kontur i rzadki do wypełnienia. Przyznam szczerze że bardzo długo podchodziłam to tego, obawiając się że nie uzyskam prawidłowej konsystencji lukru. Jednak jak to się mówi kto nie spróbuje ten się nie dowie. A efekt końcowy? Myślę że nie wyszło wcale tak źle jak na pierwszą dekoracje. Ręka jeszcze nie jest wprawiona więc małe drżenia wpływają niekorzystnie na kształt obramowania, jednak wypełnieniem można zakryć niedoskonałości. Tak więc polecam bo to świetna zabawa. Na dodatek są bardzo smaczne i słodkie :)

Lukier królewski ( Royal Icing ) 

Składniki:
455 g cukru pudru
2 1/2 łyżki meringue powder
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
około 1/2 szklanki ciepłej wody
barwnik spożywczy w żelu

W dużej misce wymieszać cukier puder ze sproszkowanymi białkami. Dodać odrobinę wody i zacząć miksować. Cały czas miksując dolewać wodę tak by powstała lśniąca i jednolita masa. Dalej ubijać do momentu aż masa będzie bardzo gęsta ( około 10 minut ) ale nie sztywna tak jak przy białkach ubitych na beze. Gęstość lukru można sprawdzić przy pomocy końcówek miksera uniesionych ku górze. Wierzchołek masy znajdującej się na trzepaczkach nie może być sztywny ale musi lekko opadać ku dołowi. Do gotowej masy dodać barwnik i ekstrakt waniliowy. Całość zmiksować do połączenia się składników i uzyskania jednolitego koloru. Należy robić to krótko żeby nie napowietrzać masy. Następnie od masy odjąć więcej niż połowę i przełożyć do osobnej miski do której dodać odrobinę ciepłej wody i wymieszać dokładnie. Musi powstać rzadka masa tak by po  wymieszaniu w ciągu 5 sekund jej powierzchnia ponownie była gładka i równa. Gotowe masy przełożyć do dwóch osobnych woreczków foliowych z tylką nr 2. Przygotować ciasteczka np w kształcie motyla. Za pomocą gęstej masy obrysować kontur, następnie środek wypełnić rzadszą masą. Można ją równo rozprowadzić wykorzystując mały patyczek lub wykałaczkę. Odstawić na kilka godzin do całkowitego zastygnięcia lukru. Niewykorzystany lukier przechowywać do tygodnia w woreczkach foliowych szczelnie zawiniętych i zamkniętych w plastikowym pudełku. Przy ponownym użyciu lukier należy dokładnie wymieszać aby pozbyć się niedoskonałości. 

Podczas przygotowywania lukru królewskiego należy samemu wyczuć odpowiedni moment kiedy dodać więcej lub mniej cukru pudru i wody. Trudno jest dokładnie opisać cały proces jego przygotowywania. Należy kilka razy przygotować lukier i samemu przekonać się jaką konsystencją najlepiej się dekoruje.

0 komentarze:

Prześlij komentarz