niedziela, 27 grudnia 2015

Szybki piernik staropolski

0


Szybki piernik staropolski o smaku czekoladowym. Przed upieczeniem ciasto musi odleżeć w lodówce jedyne 12 godzin. Ciasto dzielimy na cztery części i pieczemy w osobnych blaszkach, dzięki czemu zyskujemy 4 równe blaty, które następnie przekładamy powidłami śliwkowymi. Całość dzielimy na dwie równe części a następnie każdą pokrywamy czekoladową polewą. Jest to szybsza wersja tradycyjnego piernika staropolskiego, którego ciasto musi leżakować w chłodzie przez kilka tygodni. 

Szybki piernik staropolski

Ciasto:
250 g miodu
1/2 szklanki cukru
150 g masła
100 g gorzkiej czekolady
3 łyżki kawy zbożowej
3 łyżki kakao
3 łyżki przyprawy do piernika
1/2 łyżeczki soli
2 łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 szklanki maślanki
2 jajka
150 g mąki żytniej razowej
400 g mąki pszennej
3 słoiczki powideł śliwkowych 

W garnku umieścić miód, cukier, masło i gorzką czekoladę. Rozpuścić na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania masy. Zdjąć z ognia i dodać kawę zbożową, kakao, przyprawę do piernika i sól. Całość dokładnie wymieszać i przelać do dużej miski. Sodę oczyszczoną wymieszać z maślanką i przelać do miski. Dodać 2 jajka i mąkę pszenną przesianą z mąką żytnią. Całość dokładnie wymieszać do połączenia składników, nakryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na całą noc. Schłodzone ciasto podzielić na 4 równe części. Blachę o wymiarach 25x30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Pierwszą część schłodzonego ciasta rozwałkować na dnie blaszki, nakłuć widelcem i upiec w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez 15 minut. Z pozostałymi częściami postąpić identycznie i odstawić do wystudzenia. W blaszce umieścić pierwszy blat ciasta, posmarować powidłami śliwkowymi, nakryć drugim blatem, posmarować powidłami śliwkowymi, nakryć trzecim blatem, posmarować powidłami śliwkowymi i nakryć ostatnim blatem ciasta. Wstawić do lodówki na kilka godzin. Schłodzone ciasto podzielić na dwie równe części. Każdą pokryć polewą czekoladową.  

Polewa czekoladowa:
240 g gorzkiej czekolady
80 g miękkiego masła

Czekoladę i masło roztopić w kąpieli wodnej, mieszając do czasu powstania gładkiej i lśniącej polewy. Odstawić do wystudzenia a następnie pokryć boki i wierzch ciasta.


0 komentarze:

Prześlij komentarz