sobota, 26 marca 2016

Waniliowe zajączki drożdżowe

2Waniliowe ciasto drożdżowe, które po uformowaniu wygląda jak siedzący zajączek odwrócony tyłem do nas. Ogonek najlepiej udekorować cukrową posypką. Ciasto drożdżowe idealnie nadaje się do formowania i nie wymaga podsypywania mąką. Po upieczeniu bułeczki można posypać cukrem pudrem lub pokryć lukrem i cukrową posypką. Takie drożdżowe zajączki na pewno spodobają się dzieciom. Polecam bardzo serdecznie. 

Waniliowe zajączki drożdżowe

Ciasto:
250 g mąki pszennej
7 g suchych drożdży
1/4 łyżeczki soli
20 g cukru
1 jajko
100 ml mleka
1 łyżeczka pasty z wanilii
50 g roztopionego masła

W misie wymieszać mąkę z suchymi drożdżami. Dodać sól, cukier, jajko, mleko i pastę z wanilii. Całość wymieszać, dodać roztopione masło i wyrobić na gładkie, jednolite ciasto (zajmie to około 10 minut). Ciasto przełożyć do miski, nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Po tym czasie ciasto krótko wyrobić i podzielić na 10 równych części, każda ważąca około 50 g. Każdy kawałek ciasta podzielić jeszcze na dwie części: mniejsza o wadze około 15 g i większa o wadze około 35 g. Mniejsze części uformować w okrągłe kuleczki z których powstanie ogonek. Większe uformować w długie i cienkie wałeczki z których powstanie reszta część zajączka. Uformować zajączki tak jak na zdjęciu poniżej:


Uformowane zajączki ułożyć na blaszce w sporych odstępach, nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie zajączki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180ºC bez termoobiegu i piec na złoto przez 15-20 minut. Gotowe wystudzić na kratce i udekorować lukrem i cukrową posypką. 

2 komentarze: