Co warto wiedzieć o łopacie do pizzy?

pizza z serem

Każdy miłośnik pizzy doskonale wie, że nie trzeba wcale zamawiać gotowych dań czy też udawać się do restauracji, aby zjeść pyszną pizzę. Równie dobrze można ją wykonać zupełnie samodzielnie w domu. Niezbędne do tego będą jednak odpowiednie akcesoria, w tym przede wszystkim łopata do pizzy. Z jakiego powodu jest ona tak ważna i jak się ją powinno wybierać?

Dlaczego warto mieć łopatę do pizzy?

Jak każdy miłośnik pizzy doskonale wie, wyjęcie jej z pieca potrafi sprawić spore trudności. Przede wszystkim ciasto jest bardzo ciepłe i przy próbie dotknięcia go palcami można się boleśnie poparzyć. Co więcej, jeśli do wyjęcia użyje się źle dobranego przyrządu, może dojść do uszkodzenia ciasta, ponieważ jest ono bardzo delikatne.
Czym więc należy się w takie sytuacji posłużyć? Oczywiście najlepsza w tym wypadku będzie łopata do pizzy, której odpowiedni kształt pozwala nie tylko bezpiecznie, lecz również bardzo wygodnie wyciągnąć pizzę z pieca bez ryzyka jej uszkodzenia lub też poparzenia się.

Łopata do pizzy — jak ją wybrać?

Jeśli chce się korzystać z łopaty do pizzy (zobacz taką), trzeba wiedzieć, jak się ją powinno wybierać. Jak się okazuje, nie każdy model będzie odpowiedni. Na co więc należy zwrócić największą uwagę?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest oczywiście wielkość takiej łopatki. Jeśli wybierze się model za mały, nie będzie zapewniał dobrego podparcia ciastu, co może doprowadzić do uszkodzenia pizzy. Trzeba więc przed zakupem określić to, jakiej wielkości ciasto będzie się przygotowywało.
Osobną sprawą jest natomiast to, z jakiego materiału takie narzędzie powinno być wykonane. Wiele osób decyduje się na kupienie wersji aluminiowej z uwagi na niską wagę. Często jest to jednak błąd, ponieważ ciasto pizzy może przywierać do takiej łopatki i się uszkadzać. Dlatego też poleca się wybieranie wersji drewnianej.