Kwiaty jadalne i ich właściwości – które z nich jeść?

Kwiaty najczęściej kojarzą się z pięknym wyglądem oraz dekorowaniem nimi pomieszczeń lub ogrodów. Jak się okazuje, niektóre z nich mogą być wykorzystywane zarówno jako dekoracja potrawy, jak i osobne danie. Właśnie dlatego ważną kwestią jest, by dowiedzieć się które z nich można wykorzystać do stworzenia wspaniałego dania i jakie są tego plusy.

Jakie są właściwości jadalnych kwiatów?

Kwiaty jadalne są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, w tym polifenoli, karotenoidów oraz wielu witamin. Warto wiedzieć, że im intensywniejszy kolor kwiatka, tym więcej substancji prozdrowotnych posiada.

Zawierają one związki, które pomagają przyswoić inne substancje zawarte w daniu, dzięki czemu staje się ono dużo zdrowsze. W ostatnich latach kwiaty jadalne coraz częściej są wykorzystywane do dekoracji tortów, a w szczególności weselnych.

Które kwiaty można zjeść?

Wśród najbardziej znanych kwiatów jadalnych wyróżnia się m.in.:

  • nagietek lekarski – do sałatek oraz do barwienia zup.
  • mniszek lekarski –  do sałatek, syropów oraz nalewek.
  • lawenda – jako składnik ciasteczek lub do naparu.
  • stokrotki pospolite – jako kwiaty jadalne na tort lub inny deser.
  • płatki róży – do dekoracji lub jako składnik konfitury.

Należy pamiętać, by przy kupowaniu zdecydować się na kilka kwiatów, ponieważ szybko więdną i po pewnym czasie jedynie się zmarnują. W celu zachowania ich świeżości dobrze będzie umieścić je w wilgotnych ręcznikach papierowych, a potem wstawić do lodówki w zamkniętym pojemniku.

Kwiaty jadalne dostępne na stronie https://sklep.polmarkus.com.pl/jadalne-kwiaty