Śledzie pod pierzynką – smakowita tradycja

Śledzie pod pierzynką - smakowita tradycja

Niewiele sałatek pojawia się na stole z tak wielkim zapałem, jak ten bałkański klasyk. Słoność śledzia, ziemista miękkość ziemniaków, orzeźwiająca chrupkość warzyw korzeniowych i ziemista słodycz buraków to tylko niektóre z wielu smaków zawartych w tym pięknie ubarwionym i skonstruowanym daniu. Śledzia pod pierzynką przechowuj w szczelnym pojemniku w lodówce do tygodnia. Jeśli chodzi o mrożenie na później, ta sałatka jest po prostu zbyt delikatna, aby ją zamrozić. Zachowaj ją na okazje, kiedy będziesz mógł zjeść ją na świeżo!

Śledzie pod pierzynką przepis

Jaki jest najlepszy przepis na tradycyjne śledzie pod pierzynką? Odetnij końcówkę korzenia każdego buraka i ewentualne pozostałości zieleni. Umieść buraki w dużym rondlu i przykryj zimną wodą. Doprowadź do wrzenia na dużym ogniu. Gotuj buraki, aż będą miękkie po nakłuciu widelcem, około godziny. Odcedź buraki i pozwól im ostygnąć.

Kiedy będą wystarczająco chłodne, ale wciąż ciepłe, obierz skórkę z buraków – powinna łatwo się zsunąć, kiedy pocierasz buraki między rękami. Pokrój buraki w kostkę i umieść w misce, a następnie dopraw do smaku solą i pieprzem. Umieść obrane ziemniaki w dużym rondlu i przykryj zimną wodą. Dopraw wodę obficie solą. Doprowadź ziemniaki do wrzenia na dużym ogniu. Gotuj ziemniaki, aż będą miękkie po nakłuciu widelcem, około 30 minut. Odcedź i ostudź. Pokrój ziemniaki w kostkę i umieść w misce. Do ziemniaków dodaj zmielony koperek, posiekanego ogórka, sok z ogórka i śmietanę. Mieszaj energicznie, aż do całkowitego połączenia składników. Umieść obrane marchewki w dużym rondlu i przykryj zimną wodą. Dopraw wodę obficie solą. Doprowadź marchewki do wrzenia na dużym ogniu. Gotuj, aż będą miękkie po nakłuciu widelcem, około 20 minut. Poszatkuj marchewki na dużych otworach tarki. Umieścić rozdrobnione marchewki w misce. Jabłko zetrzyj na tarce i dodaj do miski z marchewką. Dodaj do miski posiekaną cebulę i wymieszaj do połączenia. Podziel mieszankę ziemniaczaną pomiędzy cztery szklanki do soków, dociskając widelcem, aby utworzyć równą warstwę.

Na wierzchu ułóż warstwę ryby. Następnie rozdziel mieszankę marchewkową pomiędzy cztery szklanki, ponownie dociskając, aby utworzyć równą warstwę. Na koniec nałóż mieszankę buraczaną. Przykryj szklanki folią i włóż do lodówki na dwie godziny przed podaniem. Śledzie pod pierzynką podawaj na zimno.

Kiedy przygotowywać śledzie pod pierzynką?

Śledzie pod pierzynką to tradycyjne danie, które najczęściej pojawia się na polskich stołach na Wielkanoc lub święta Bożego Narodzenia. Nie ma jednak żadnych przeszkód do jedzenia śledzi codziennie.