Noże rzeźnicze – rodzaje i zastosowanie

noże rzeźnicze

Noże rzeźnicze to jedne z najważniejszych narzędzi masarskich. To właśnie one służą do oddzielania tuszy od skóry i kości, pozbywania się ścięgien oraz porcjowania mięsa. Ponadto za ich pomocą wyrabia się wędliny i inne produkty spożywcze, które później trafią do sklepów czy restauracji. Aby praca masarzu przebiegała sprawnie i bezpiecznie, musi dysponować solidnymi nożami, które nadają się do wielokrotnego ostrzenia. Ważne jest również to, by ich rękojeść nie wyślizgiwała się z dłoni.

Rodzaje noży rzeźniczych

Podobnie jak inne akcesoria, którymi posługują się pracownicy profesjonalnych kuchni czy zakładów przemysłowych, noże rzeźnicze dzielą się na kilka typów różniących się przeznaczeniem. Są to:

  • noże do skórowania,
  • noże do trybowania,
  • noże do krojenia wędlin.

Aby przy pomocy noży rzeźniczych prawidłowo wykonywać obowiązki masarza, należy na początku poznać ich charakterystykę.

Noże do skórowania

Ten typ noży rzeźniczych charakteryzuje się zaokrągloną, skierowaną ku górze końcówką. Służą one do szybkiego usuwania z tuszy niechcianych elementów tj. tłuszcz, skóra czy ścięgna. Istnieje kilka modeli tych noży o różnej długości: krótsze sprawdzą się w pracy z drobiem, a dłuższe z wieprzowiną.

Noże do trybowania

Podobnie jak w przypadku noży do skórowania, ich końcówka zwrócona jest do góry, jednak jest ona szpiczasta. Wykorzystywane są w celu precyzyjnego oddzielenia mięsa od kości. Jednym z rodzajów noży do trybowania jest cienki i niezwykle ostry nóż do żeberek, który pozwala na pracę w tym trudnym do obróbki miejscu.

Noże do wędlin

Posiadają szerokie, zakończone szpicem ostrze, które służy do krojenia wędlin na równe plastry. Choć należą do grona noży rzeźniczych, można wykorzystywać je nie tylko w zakładach masarskich, lecz także w domowej kuchni w celu profesjonalnego serwowania produktów wędliniarskich.

Jak dobrać zestaw noży rzeźniczych?

noże rzeźnicze należy zaopatrywać się jedynie w sklepach posiadających w swoim asortymencie profesjonalne produkty z atestem, by mieć pewność, że nadają się do pracy z artykułami spożywczymi. Najlepiej wybierać modele wykonane ze stali nierdzewnej czy chromowo-molibdenowej, które będą sprawne przez długie lata, nawet przy częstym użytkowaniu.