O czym pamiętać wybierając gastronomiczną łyżkę cedzakową?

O czym pamiętać wybierając gastronomiczną łyżkę cedzakową

Dopasowanie wykorzystywanych przyrządów do zapotrzebowania osób pracujących w kuchni sprawi, że przyrządzanie potraw będzie wydajne i przyjemne. Warto zwrócić szczególną uwagę na jakość, materiał wykonania i właściwości używanych przedmiotów. Jednym z elementów, których nie powinno zabraknąć w żadnym lokalu jest gastronomiczna łyżka cedzakowa. Co należy wiedzieć o wyborze tego elementu i na jaki model się zdecydować?

Czym różnią się od siebie łyżki cedzakowe?

Przyrządy z tej kategorii wykorzystywane są do odcedzania i wyławiania stałych cząstek jedzenia z cieczy. Można używać ich podczas gotowania pierogów i różnego rodzaju klusek lub wyjmowania gotowanych warzyw z wody. Wśród tzw. łyżek szumówek można odnaleźć modele wykonane z różnych materiałów. Często posiadają też inne kształty i wielkość.

Do najbardziej popularnych zalicza się egzemplarze ze stali nierdzewnej. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na stop, z jakiego zostały wykonane. Dostępne na gastronet24 też łyżki z różnych tworzyw sztucznych dostosowanych do warunków panujących w kuchni. Cedzaki łyżek mogą być ponadto perforowane lub w formie sitka. Jak dobrać model do swojego zapotrzebowania?

 łyżki cedzakowe

Przyrządy, które sprawdzą się w kuchni

Gastronomiczne łyżki cedzakowe ze stali nierdzewnej uznawane są za jedne z najtrwalszych modeli. To sprawdzone rozwiązanie cenione przez osoby gotujące w wielu lokalach. Ich zaletą jest wysoki stopień odporności na uszkodzenia. Mogą być też myte w zmywarkach. Oprócz połyskliwego i twardego stopu 18/10 można tu odnaleźć łyżki 18/0 dostosowane do potrzeb osób, które mają alergię na nikiel.

Zaletą modeli z tworzyw sztucznych jest to, że nie powodują powstawania rys na delikatnych powierzchniach. Korzystając z nich nie trzeba uważać na to, aby nie dotknąć przypadkiem ścianki lub dna garnka. Mogą być też bezpiecznie stosowane przez wszystkie osoby. Zwykle są lekkie i również można czyścić je w zmywarkach. Rozmiar łyżki zaleca się dopasować do wielkości garnków i przygotowywanych porcji jedzenia. Właściwie dobrane przyrządy sprawią, że praca będzie komfortowa.