Jakie akcesoria cukiernicze są niezbędne do pieczenia ciast?

akcesoria cukiernicze

Do pieczenia potrzebny jest sprzęt, który umożliwia rozgrzanie surowego ciasta do wysokiej temperatury. Dobrej jakości piekarnik sprawia, że masa jest równomiernie wypieczona i nabiera pięknych kolorów. Jednak, aby udekorować ciasto i sprawić, żeby ciastka domowej roboty miały fantazyjne kształty, potrzeba czegoś więcej. Akcesoria do pieczenia powodują, że praca przy blacie kuchennym urasta do rangi sztuki, a wypieki znikają w mgnieniu oka. 

Jakie sprzęty cukiernicze są najpopularniejsze? 

Podstawą do wyrabiania ciasta jest drewniany blat lub stolnica, na której wałkuje się gęstą masę. To z niej można w dalszej kolejności formować podstawę do tortu lub wyrabiać wielokształtne ciastka. Do tego potrzebne są akcesoria cukiernicze (zobacz więcej tutaj): 

  • waga kuchenna – umożliwia precyzyjne odmierzenie dowolnej ilości mąki, cukru i innych składników, 
  • tortownica – blaszana forma, najczęściej o okrągłym kształcie, służąca do pieczenia tortów, biszkoptów i innych tradycyjnych ciast, 
  • foremki na ciastka – małe, blaszane profile, dzięki którym powstają ciasteczka o kształtach zwierząt lub figur geometrycznych, 
  • szczypce cukiernicze – pozwalają na nakładanie wypieków w elegancki i higieniczny sposób, 
  • rękaw cukierniczy – umożliwia dekorowanie ciast masą kremową lub lukrem. Może też służyć do faszerowania różnych potraw. 

Powyżej znajdują się najczęściej używane akcesoria, łącznie z wałkiem, nożem i innymi sprzętami. Liczba tych elementów może się różnić, w zależności od umiejętności gospodyni i jej potrzeb.  

W jaki sposób należy dbać o akcesoria do dekorowania ciast i wypieków? 

Aby można było używać akcesoriów cukierniczych jak najdłużej, warto zadbać o ich stan i przechowywanie. Najlepiej stworzyć w tym celu osobne miejsce – może to być szuflada z przegródkami lub zamykana półka. To pozwoli na łatwiejsze gospodarowanie sprzętem i szybszy dostęp do konkretnych narzędzi. Warto także zainteresować się, które akcesoria mogą być myte w zmywarce, a które czyszczone ręcznie. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia sprzętów i znacznie wydłużyć ich żywotność.